Polaroid

08.02.2024

Uvažujete zda polaroid pořídit či si ho na svatbu třeba půjčit? Svatbu si chceme užít, chceme si z ní zapamatovat, co nejvíce. I z těchto důvodu zveme na svatbu kameramana a fotografa, aby nám zachytili všechny důležité chvíle a my si je mohli kdykoliv připomenout. 

Existuje však ještě jedna možnost, jak ze svatby zachytit další střípek. 

A to právě fotkami z polaroidu.

Běžně jsou na svatbách koutky pro hosty - ať v podobě sladkého baru, různých zábavných kvízů, nabídky teplých dek či pánské posezení. Stále častěji se ale objevují i knihy hostů, do kterých mohou svatebčané zaznamenat své rady, životní postřehy, které by vám chtěli předat. Téměř nedílnou součástí by měly být i fotky z polaroidu, díky nimž můžete zachytit i probíhající atmosféru. 

Hosté mají volný přístup k polaroidu, mohou se sami rozhodnou, kdy vám do knihy fotku vytvoří. I proto bývají tyto fotky jiné. Více uvolněné, fotí se sami, navzájem s kamarády, rodinou. Vzniknou jedinečné kousky, které fotograf ani kameraman nemohou zaznamenat. Vždy se před námi, jakožto cizími lidmi, budou hosté chovat trochu jinak než před přáteli a rodinou, kteří je zachytí právě na polaroid. Půjčit nebo koupit?

Za mě koupit. Ale já to tak měla i se svatebními šaty. Chtěla jsem své, takové v kterých bych mohla lítat celý den a nemusela se bát, že je zničím. Což nakonec bylo skvělé rozhodnutí, protože v průběhu večerní zábavy přišly k úhoně lehkým roztržením. V momentě půjčení bych z toho byla dost rozhozená a svatební den by tím byl dost poznamenaný. Vzhledem k tomu, že byly moje, neřešila jsem to.  Podobně bych vnímala i půjčení čehokoliv jiného, včetně polaroidu.

Ale samozřejmě, já sama polaroid využiju i mimo svatbu. Ráda si s ním sem tam vytvořím pár fotek dětí a založím jim je hned do knihy. Zbožňuju to kouzlo okamžité fotky. Máte ji do pár sekund v rukou. Samozřejmě není kvalitní, není to dokonalé. Ale v tom je právě to kouzlo. Tyhle fotky jsou jiné. 

Půjčovné polaroidu se dnes pohybuje kolem 200 - 300 kč většinou v rámci svatby, den, dva někdy až na celý týden, což je pakatel. Samozřejmě fotopapír si musíte tak jako tak, zajistit sami. A zde už jsou částky poměrně vysoké. Proto dobře zavažte, který polaroid budete půjčovat. Doporučuji mít alespoň 40 kousků fotopapíru. Máte více hostů? Znamená i více papíru. Nikdy se vám nevyfotí všichni, ale pokud na svatbě polaroid budete mít, už by bylo škoda, aby vám došel papír a museli jste ho složitě někde shánět, i to se mi stalo. 

Čtyřicet kousků fotopapíru se pohybuje cenově od 800 Kč (pro Instax SQ1), přes 1.290 Kč (pro novější Instax SQ20) až po 1.800 Kč (pro Polaroid Now+). 


Pokud budete polaroid kupovat platí pro vás stejná doporučení. Zvažte nejen pořizovací cenu polaroidu, ale poté i cenu fotopapíru, protože bez něj se neobejdete. Při letmém shlédnutí je vidět, že pořizovací ceny polaroidů jsou od 2,5 po 3,5 tisíce. Ale! Levnější polaroid se mnohdy skloubí s dražším fotopapírem. Samozřejmě, každý polaroid disponuje svými dalšími funkcemi - párováním s aplikací, různými možnostmi nastavení, některé už mají možnost ukládání i přímo na kartu. 

Hledejte, porovnávejte, ale určitě najdete to pravé.